amerika

  ANKARA Amerikan Büyükelçiliği, Göçmen Olmayan Vize mülakatlarını sadece randevu ile gerçekleştirmektedir. Randevu alabilmek için bütün başvuru sahipleri adresimizde ki talimatları yerine getirmelidir.

***Önemli Not: Vizeniz basılarak, pasaportunuz eline geçmeden seyahat ile ilgili herhangi bir ödeme yapmanız tavsiye edilmez.***

Randevu Ve Bilgi Almak İçin Bizi Arayın .

 

 

 

 

 

Göçmen Olmayan Vize başvurusu yapabilmek için talimatlar:

 • Uygun Vize Türünün Seçilmesi: Seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz ve doğru vize ücretini ödemeniz çok büyük önem taşımaktadır. Ne yazık ki, DS-160 başvuru formunuzda yanlış vize türünü seçmeniz halinde başvurunuzu değerlendirmeye alamamaktayız. DS-160 formunda yanlış vize türünü seçerseniz başvurunuz geri çevrilecektir ve sizden formunuzu düzeltip yeni bir randevu almanız istenecektir. Vize türleri hakkında bilgi alabilmek için lütfen bizi arayınız.
 • DS-160 Başvuru Formu: DS-160 formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum, vize görüşmenizin ve işlemlerinizin gecikmesine sebep olabilir. DS-160 formu hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bizi arayınız.
 • Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafınız son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. 6 aydan eski olan fotoğraflar kurallarımız gereğince kabul edilmeyecektir. Fotoğraf ölçütleriyle ilgili ayrıntılı bilgi ve örnekler için lütfen bizi arayınız.
 • Randevu Alma ve Vize Ücretini Yatırma: Vize başvurusu yapmak isteyen herkes randevu almalıdır. Kullanılmayan vize başvuru ücretleri ödendikleri günden itibaren bir yıl süreyle geçerlidir. Bütün vize hizmetleri için alınan ücretleri görmek için bizi arayınız.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         UYARI: Tüccar/Yatırımcı (E) Vizesi:  A.B.D. Büyükelçiliği Ankara Konsolosluğu E1/E2 Tüccar/Yatırımcı Vizesi başvurusu kabul etmemektedir. Lütfen tüm E1/E2 Tüccar/Yatırımcı Vizesi başvurularını elektronik olarak İstanbul Başkonsolosluğu’na yapınız.
Vize türü Ücret (12 Eylül 2014 tarihinden itibaren geçerlidir)
Turist, ticari, transit, mürettebat, öğrenci, değişim ve gazeteci vizeleri (B1/B2, C1/D, F, J ve I) 160 A.B.D. Doları+Hizmet Ücreti
Geçici çalışma vizeleri (H, L, O, P, Q ve R) 190 A.B.D. Doları+Hizmet Ücreti
Yatırımcı ve tüccar vizeleri (E) 205 A.B.D. Doları+Hizmet Ücreti
 • Gerekli Belgeler: Vize görüşmenize getirmeniz gereken belgelerle ilgili ayrıntılı bilgiyi başvuru yaptığınız vize türünün açıklandığı web sayfasında bulabilirsiniz. Vize türleri hakkında bilgi almak için lütfen bizi araynız.

***Önemli Not: E vizesi başvurularınız için pasaportunuzu veya destekleyici belgelerinizi normal posta aracılığıyla önceden göndermeniz gerekmektedir.

 • Pasaport Geçerlilik Süresi: Pasaportunuz, Amerika’ya varış tarihinizden itibaren 6 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan azsa, lütfen vize görüşmesine gelmeden önce süresini uzatınız.
 • Ne zaman başvurmalı: Seyahat tarihinizden en az 6-8 hafta öncesinden başvuru yapmanız gereklidir.

Göçmen vizesi ve çeşitlilik vizesi (Greencard) işlemlerinin Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde yapıldığını size hatırlatmak isteriz. Buna ek olarak bütün İran vatandaşlarının göçmen ve göçmen olmayan vize işlemleri de Ankara Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir. Bizi arayarak Ankara Amerikan Büyükelçiliği’nin sağladığı hizmetler hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

amerikaGöçmen olmayan ABD vizesi için Türkiye’de başvuru yapan tüm başvuru sahiplerinin DS-160 başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup, elektronik olarak imzalaması ve vize randevularından en geç üç iş günü önce internetten göndermeleri gerekmektedir. Bu şartı yerine getirmeyen kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek ve yeniden randevu almaları istenecektir. DS-160 formunun Türkçe çevirisi mevcuttur. Bilgisayarınızda fareyi/imleci elektronik formdaki İngilizce yazının üzerine getirdiğinizde, Türkçe çevirisi ekranda belirecektir. Açılan menüdeki bilgiye ulaşabilmek için, lütfen menünün üstündeki mavi  “i” sembolünü tıklayınız. Ayrıca, ekranını sağ üst köşesindeki açılan menüden DS-160 elektronik formunun çeviri dilini seçebilirsiniz. Elektronik başvuru formunu doldurmak için, dijital fotografyüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafınızı yüklemek ve fotoğraf hakkında detaylı bilgi için, lütfen fotoğraf özelliklerini dikkatlice okuyunuz.

Göçmen Olmayan Vize için gerekli fotoğraf özellikleri: Vize başvurunuz için gerekli fotoğrafınızın boyut ve içerik bakımından belli kriterlere uyması gerekmektedir. Bu kriterlere uymayan bir fotoğraf yüklemeniz, vize başvuru sürenizin uzamasına sebep olabilir. Fotoğrafınızın sizin en son halinizi göstermesi adına son altı ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Eğer daha önceki vizenizde aynı fotoğraf kullanılmışsa, yeni bir fotoğraf yüklenmelidir.

Baş Boyut Standartları Fotoğrafta başınızın, saçınızın üst tarafından boynunuza kadar olan bütün kısmı gözükmelidir. Uygun bir fotoğrafta başınızın boyu 1-1-3/8 inç (25-35 mm) olmalı ya da fotoğrafın %50-70’lik kısmını kaplamalıdır.

Fotoğraf Boyutları Fotoğrafınız, 5cm x 5cm boyutlarında ve kare olmalı, yani fotoğrafın eni ve boyu aynı uzunlukta bulunmalıdır. Fotoğrafın çözünürlüğü en düşük 600 x 600 piksel, en yüksek 1200 x 1200 piksel olmalıdır. Baş Hizası Başınızın hizası fotoğraf kalitesi için önemli bir unsurdur. Yüzünüzün tamamının görünmesi için fotoğraf çerçevesini ortalamalı, yüzünüzün tamamı kameraya dönük olmalı ve gözlerinizin açık olduğundan emin olmalısınız.

Fotoğrafın Arka PlanıFotoğrafınızın arka planı desensiz ve beyaz olmalıdır. En iyi sonucu almak için fotoğrafınızı beyaz fonda çektiriniz.

Fotoğrafınız ya da dijital imgeniz:

 • Renkli olmalıdır.
 • En son halinizi yansıtması adına son 6 ayda çekilmiş olmalıdır.
 • Yüz ifadesiz olmalı ve iki göz de açık olmalıdır.
 • Günlük kıyafetlerinizle çekilmiş olmalıdır.
  • Din adamlarının her gün giymek zorunda olduğu giysiler dışında üniforma giyilmemelidir.
  • Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.
  • Kulaklık, kablosuz veya benzeri cihazlarla çekilen fotoğraflar kabul edilmemektedir.
  • Şeffaf camlı gözlük, ses duyma cihazı vb gibi normalde kullandığınız cihazlarla çekilmiş fotoğraf kabul edilebilir.
  • Güneş gözlüğü ya da koyu renk camlı gözlükle çekilmiş fotoğraflar kabul edilmez.
  • Gözlük camında parlama olan fotoğraflar kabul edilmez.Başın veya gözlüğün hafifçe eğilmesi parlamayı giderebilir.

Başvuru formunu doldururken, formunuzun bir kopyasını sabit diskinize kaydediniz ve formunuzu doldurdukça, her aşamada kaydetme işlemini tekrar ediniz. Eğer formu doldururken 20 dakikadan fazla işlem yapmazsanız oturumunuz zaman aşımına uğrayacak ve doldurmuş olduğunuz bütün bilgiler silinecektir. Formdaki gerekli bilgileri tam ve doğru olarak doldurunuz, özellikle vize türünü doğru seçiniz.  Bazı soruları UYGULANAMAZ, BOŞ ve benzeri şekillerde doldurmanız başvurunuzun vize görüşmesi esnasında reddedilmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda başvuru formunu tekrar doldurmanız ve randevu almanız gerekir.

Başvuru sahipleri DS-160 formunu doldurduktan ve elektronik olarak konsolosluğa gönderdikten sonra, formlarındaki kişisel bilgilerinin ve barkod onay numarasının olduğu son sayfanın çıktısını almak ya da elektronik posta adreslerine göndermek için gerekli bilgileri ekranda göreceklerdir.

Tüm başvuru sahiplerinin konsolosluktaki vize görüşmelerine gelirken mutlaka DS-160 onay sayfasının çıktısını getirmeleri gerekmektedir.

DS-160 formu üzerinde herhangi bir değişiklik, yalnızca formunuzu elektronik olarak imzalamadan ve konsolosluğa göndermeden ÖNCE yapılabilir. Lütfen, imzala ve gönder seçeneğine tıklamadan ÖNCE girdiğiniz tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olunuz. Henüz tamamlanmamış başvuru formunuzda değişiklik yapmak için ‘Kaydedilmiş Vize Başvurusunu Geri Çağır’ seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylelikle, doldurmaya başladığınız formu 30 gün içerisinde yeniden görüntüleyebilirsiniz. Buna alternatif olarak, başvuru formundaki ‘kaydet’ seçeneğini kullanarak, başvuru formunuzu bilgisayarınıza ya da taşınabilir belleğe kaydederek ilerleyebilirsiniz. Bu durumda CEAC sistemi, daha sonra başvurunuzu doldurmaya devam edebilmenizi sağlayan bir *.DAT dosyası oluşturacaktır.