Malta Vizesi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]maltaÖNEMLİ:  ANKARA VİZE DATA SADECE RANDEVU ALIMLARI VE BAŞVURU YAPILMASINDA SİZE  YARDIMCI OLAN BİR KURUMDUR RANDEVU ALIMLARI ÜCRETSİZDİR LÜTFEN ARAYINIZ  0850 346 30 26 / 0312 426 00 46 7/24  Destek Hattı

Malta’nın bir schengen ülkesi olmasından dolayı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportlarında, Malta seyahat tarihlerini kapsayan geçerli bir (multiple) schengen vizesi olmaması halinde seyahatleri öncesindeMalta schengen vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

T.C. Hususi, Diplomatik ve Hizmet Pasaport hamillerinin, Malta’ya seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 ikamet günü süresini aşmamaları şartıyla Malta vizesinden muaftırlar.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_toggle title=”Malta Konsolosluğu’na Vize Müracaatı Yapacakların Dikkatine” el_id=”1455808902398-3ef6c05f-6029″]Malta vize işlemleri için İstanbul Malta Başkonsolosluğu Vize Başvuru Merkezleri (VAC) aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Malta Konsolosluğu vize müracaatlarının yetkilendirilen VFS Global ve VFS Global’e akredite seyahat acentalarına gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Malta Konsolosluğu Vize Başvuru Merkezleri’ne müracaatlar Ankara, İstanbul (Harbiye ve Altunizade), İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya ve Bodrum’dan yapılabilmektedir. Malta vize başvuru merkezleri, başvuruların tüm idari sürecini, Malta Konsolosluğu adına yürütmekle yükümlüdür.

ÖNEMLİ !!!  Vize başvurusunda bulunmak için ilk olarak randevu oluşturmanız gerekmektedir. Randevusuz kesinlikle hiçbir işlem yapılamaz. Randevu oluşturmak için 0312 426 00 46 / 0850 346 30 26 numaralarını arayabilirsiniz.

ÖNEMLİ !!! 90 gün ve altı başvurularda konsolosluktan işlem yapılmamaktadır. Randevu almak için konsolosluğu aramayınız. Randevu için 0312 426 00 46 / 0850 346 30 26 numaralarını arayabilirsiniz.

ÖNEMLİ !!! 90 gün ve üstü başvurularda konsolosluktan işlem yapılmaktadır. Randevuyu konsolosluk vermemektedir , sadece başvuruyu konsolosluklar almaktadır.  Randevu için 0312 426 00 46 / 0850 346 30 26 numaralarını arayabilirsiniz.

ÖNEMLİ !!! Randevu alırken pasaportunuz mutlaka yanınızda olmalıdır, aksi halde randevu onayınız verilmez.

Malta vize başvurularının sonuçlanma süreleri ve karar verme yetkisi tamamen Malta Konsolosluğu’na aittir. Malta vize başvuruları hakkında bir karara varılmadan önce, Malta Baş Konsolosluğu Giriş Vizesi Yetkilisi ile görüşme gerçekleşebilme ihtimali bulunmaktadır.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_toggle title=”Malta Konsolosluğu Vize Başvuru Merkezi Başvuru Şartları” el_id=”1455808970160-c26355ba-5b62″]Malta Konsolosluğu tarafından yetkili vize başvuru merkezleri Malta vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir.

Başvuru öncesinde Çağrı Merkezinden randevu alınmalıdır. Malta Konsolosluğu vize başvuru öncesinde Malta’ya seyahat edecekleri pasaportun geçerlilik süresinin seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay olmasına dikkat edilmesi konusunda uyarmaktadır.

Vizenin basılabilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfanın olduğundan emin olmalarını tavsiye etmektedir. Eski pasaportların varolması halinde fotokopileri ile birlikte sunulması önemlidir.

Malta Konsolosluğu, Malta’nın bir schengen ülkesi olmasından ötürü Malta’ya gitmek için sunulan seyahat sigortasının tüm schengen bölgelerini kapsaması gerekliliğini hatırlatmaktadır.

Sadece Malta bölgesini kapsayan seyahat sigorta poliçesi yetersiz kalacaktır. Seyahat sağlık sigortasının, Malta seyahat dönüş tarihinden sonra 15 gün daha geçerli olması şartı aranmaktadır.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_toggle title=”NEDEN MALTA’DA YURT DIŞI EĞİTİM ” el_id=”1455809010693-ec997407-cbb0″]Malta birçok eğitim programı için oldukça idealdir. Ülkede YÖK tarafından onaylı bir devlet üniversitesi bulunmaktadır ve eğitim ücretleri oldukça ekonomiktir.MALTA’DA EĞİTİM SİSTEMİ Malta”da 1964 yılına kadar süren 150 yıllık İngiliz hakimiyeti, Malta eğitim sistemini de doğal olarak İngiliz etkisi altında bırakmıştır. Buna bağlı olarak sınavlar ve eğitim programlarında İngiltere model alınmıştır. Fakat son zamanda Malta hükümeti, bu durumda değişime giderek, eğitim sisteminde giderek kendi belirlediği sınavları koymuştur. Ülkede 5-16 yaşları arasında eğitim zorunlu olup devlet okullarıda ücretsizdir. İlkokul 6 yıl sürmektedir.

Öğrenciler 11 yaşında Ortaokul sınavlarına girmektedirler. Bu ortaokullar kiliseye ya da devlete bağlı olabilmektedirler Bu okullardan birinde öğrenimini tamamlayan öğrencilerse 16 yaşında O-level sınavına girebilmektedirler. Bu sınavın sonucunda ise Junior College, De La Salle ya da MCAST gibi eğitim kurumlarından birinde öğrenim görmeye devam edebilirler. Bu kurumlardaki öğrenim 2 yıl sürelidir ve olgunluk sınavı (Matrikulasyon) ile son bulur.

Sınavı veren öğrenciler ise lisans ya da ön lisans eğitimlerine başlayabilirler. Malta eğitim sisteminin lokomotifi ise dil eğitimi konusunda uzmanlaşmış okullarıdır. 1996 yılından bu yana tüm dil programları Eğitim Bakanlığı’nın denetimine alınmıştır. Dil okullarının hemen hemen hepsi kalite garantisi veren FELTOM üyesidir. Ayrıca EC’nin Malta’da ilk ve tek olan ve bir Avrupa standardı olan ISO 9000 kalite sertifikası vardır.

Malta’da Üniversite Eğitimi Malta eski bir İngiliz sömürgesi olduğundan eğitim sistemi İngiliz eğitim sistemiyle örtüşmektedir. Bu nedenle lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans ve doktora 1 yıl sürmektedir. Ayrıca tam zamanlı eğitimin yanı sıra exchange ve transfer programlarıyla da ülkede eğitim almak mümkündür. Üniversite ücretleri yıllık 10.000- 15.000 € civarındadır. Tıp, diş hekimliği gibi yoğun laboratuar çalışması gerektiren bölümler ise 20.000€ civarındadır.

Türkiye’de üniversite sınavını kazanan herkes bir Malta üniversitesinde istediği bölüme kayıt yaptırabilir. Yani Türkiye’de ÖSS barajını geçen her öğrencinin Malta’daki bir üniversitede okuma şansı vardır. Üniversitelere kabul için TOEFL yada IELTS ingilizce yeterlilik sınavlarından birinden yeterli puanı alması gerekmektedir. Bu seviyeye ulaşmak için öğrencilere 6- 12 ay süreli İngilizce kursu önerilmektedir. Bu kursu üniversitenin ilk yılında hazırlık departmanında alıp üniversite eğitimine başlamak da mümkündür.

Üniversiteye yıl boyunca başvuru yapmak mümkündür ancak mümkün olduğunca erken başvurmakta fayda vardır. Ekim dönemi için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin en geç 15 mayısta başvurularını üniversiteye göndermeleri gerekmektedir Malta’da üniversite eğitimi için 4 yıllık bir liseden mezun olmuş olmak gerekmektedir. 3 yıllık bir liseden mezun olan öğrenciler üniversite tarafından 1 yıllık bir hazırlık programına dahil edilmektedirler. Ayrıca ÖSS sınavında barajı geçmek ve İngilizce dil yeterliliğini TOEFL ya da IELTS sınavıyla kanıtlamak gerekmektedir. Okul IELTS den hazırlık için 5.5, lisans için 6.0, yüksek lisans için ise 6.5 skor istemektedir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrencilere en az 6 ay süreli bir dil kursu önerilmektedir. Bu kurs Malta’daki dil okullarının yanısıra üniversite bünyesinde de alınabilmektedir.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row]